:: دوره 27، شماره 1 - ( بهار 1388 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 43-47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه میان Lamini-5 و EGFR و Grade و Stage مبتلایان به squamous cell carcinoma حفره دهان
دکتر شیما نفرزاده*1، دکتر محمد مشرف، دکتر فاطمه مشهدی‌عباس، دکتر زهره محمدطاهری
1- ، sh.nafarzadeh@mubabol.ac.ir
چکیده:   (5692 مشاهده)

سابقه و هدف: کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) حدود %94 کلیه بدخیمی های حفره دهان را تشکیل می دهد. در دهه اخیر یافته های زیادی در زمینه تغییرات مولکولی و ژنتیکی مسوول ایجاد سرطان، بدست آمده است. بعضی ازآنها ممکن است هدف هایی برای مواد درمانی جدید باشند. افزایش بروز EGF در بدخیمی ها با پروگنوز ضعیف بیماری و در تحقیقات نقش لامینین-5 برای افزایش شانس تبدیل ضایعات پیش بدخیم به بدخیمی مهاجم یا درجا (in situ) دیده شده است. با توجه به این نکات، مطالعه حاضر با هدف تعیین رابطه میان میزان EGFR و Laminin-5 با Stage و Grade میکروسکوپی مبتلایان به SCC حفره دهان انجام شد.

مواد و روشها: این مطالعه بر روی 42 بلوک پارافینی موجود در بخش پاتولوژی فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی با تشخیص SCC انجام گرفت. با روش ایمنوهیستوشیمی و استفاده از آنتی بادی های ضد EGFR و Laminin-5 زیر میکروسکوپ نوری شمارش سلول های رنگ گرفته توسط دو پاتولوژیست صورت گرفت و از آزمون ضریب همبستگی کندال برای قضاوت آماری استفاده شد.

یافته ها: در این تحقیق مشاهده شد که ارتباط معناداری بین میزان بروز EGFR و Laminin-5 با Stage و Grade بتلایان به SCC حفره دهان وجود ندارد. در حالی که ارتباط معناداری بین بروز لامینین-5 با Stage و Grade وجود داشت (P<0.01).

نتیجه گیری: می توان نتیجه گرفت که Laminin-5 در بروز Stage و Grade های بالاتری SCC حفره دهان موثر است. اما نقش بروز EGFR همچنان مورد سوال است و مطالعات بیشتر و دقیق تر برای تعیین نقش این مولکول موردنیاز می باشد.

واژه‌های کلیدی: کارسینوم سلول سنگفرشی دهان، Stage، Grade، EGFR، Laminin، 5
متن کامل [PDF 204 kb]   (958 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵


XML     Printدوره 27، شماره 1 - ( بهار 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها