:: دوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 346-354 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر نوع تری بر دقت انتقال موقعیت ایمپلنت در قالب‌گیری با تری بسته توسط پلی‌وینیل سایلوکسان
دکتر حسن سازگارا*1، دکتر رضا ناهیدی
1- ، hsazgara@dent.sbmu.ac.ir
چکیده:   (6413 مشاهده)

سابقه و هدف: در پروتزهای متکی بر ایمپلنت موفقیت درازمدت درمان به تطابق passive پروتز وابسته است. هدف از این مطالعه، مقایسه دقت انتقال ایمپلنت‌های دندانی با تکنیک قالب‌گیری به روش تری بسته با استفاده از تری پیش‌ساخته فلزی و پلاستیکی و تری اختصاصی به وسیله ماده قالب‌گیری پلی وینیل سایلوکسان بود.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی آزمایشگاهی، یک مدل استیل زنگ نزن که 4 ایمپلنت با قطر 4 میلی‌متر در سوراخ‌های تعبیه شده در آن ثابت شده بود تهیه گردید. مجموعاً 30 مدل گچی، 10 عدد برای هر 3 گروه، تعداد ده تری پیش‌ساخته فلزی و ده تری پیش ساخته پلاستیکی یکبار مصرف و نیز ده تری اختصاصی با رزین سخت شونده با نور تهیه گردید. قالب‌گیری به وسیله پلی وینیل سایلوکسان انجام شد. برای قالب‌گیری با تری‌های پیش ساخته از قوام‌های پوتی و light body، به طور همزمان و برای تری‌های اختصاصی از قوام medium body مونوفاز، استفاده گردید. پس از قالب‌گیری و تهیه کست‌های حاصل، اباتمنت‌ها به وسیلهball top screw های مربوطه روی آنالوگ‌ها بسته شدند. با استفاده از دستگاه Coordinate Measuring Machine فواصل مرکز ball top ها از ball top سوم که حکم نقطه مرجع داخلی را داشت، در سه بعد اندازه‌گیری شد. برای قضاوت آماری از آزمون‌های Kolmogorov-smirnov و آنالیز واریانس یک‌طرفه استفاده شد.

یافته‌ها: براین اساس در هر ball top بین گروهها اختلاف معنادار آماری مشاهده شد (05/0P<). تری پلاستیکی نسبت به 2 تری در گوی‌های دو و چهار به طور معناداری Distortion بالاتری را نشان داد(05/0P<) اما بین دو نوع تری فلزی و اختصاصی اختلاف معناداری نبود.

نتیجه‌گیری: ‌تری‌های فلزی به همراه پوتی و واش پلی وینیل سایلوکسان، در روش تری بسته، دقتی مشابه با تری اختصاصی ایجاد می‌کردند. دقت تری پیش ساخته پلاستیکی به طور معنی‌داری از تری اختصاصی و پیش ساخته‌ فلزی کمتر بود.

واژه‌های کلیدی: تکنیک قالب‌گیری، ایمپلنت، پلی وینیل سایلوکسان
متن کامل [PDF 370 kb]   (1405 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵


XML     Printدوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها