[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 690-703 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر زمان، ماده ضدعفونی و محیطهای نگهداری بر ابعاد الگوی آکریلی دورالی
دکتر مینو مهشید*1، دکتر نوشین ورجاوند ناصری، دکتر شروان شعاعی
چکیده:   (7014 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به کاربرد وسیع آکریل دورالی (Duralay)، در تهیه الگوی مستقیم از داخل کانال و نظر به مبهم بودن تاثیر همزمان گذشت زمان، ماده ضدعفونی و محیط نگهداری بر ابعاد الگوی آکریلی دورالی این تحقیق با هدف بررسی تاثیر ماده ضدعفونی کننده و محیطهای نگهداری شامل محیط آب محیط خشک بر ثبات ابعادی الگوهای post & core ساخته شده از آکریل Duralay در فواصل زمانی متوالی در بخش تخصصی پروتز دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی انجام گرفت.

مواد و روشها: این تحقیق بصورت نیمه تجربی و آزمایشگاهی انجام گرفت. برای جمع آوری داده ها از تکنیک مشاهده و تکمیل فرم اطلاعاتی استفاده شد. نمونه های مورد آزمایش شامل 36 الگوی آکریلی دورالی بودند که به روش سیمولیشن ساخته شدند. ابتدا هر دوازده نمونه در یکی از سه گروه گلوترآلدئید، هیپوکلریت سدیم و شاهد قرار گرفتند. سپس هر گروه دوازده تایی به دو گروه 6 تایی در محیطهای خشک و مرطوب تقسیم شدند و در فواصل زمانی 0، 1، 3، 6، 9 و 24 ساعت، طول پست، قطر کورونالی پست و قطر اپیکالی پست به کمک کولیس دیجیتال در حد 0.01 میلیمتر اندازه گیری شدند. جهت آنالیزهای درون گروهی از آزمون های sphericity و در صورت لزوم Greenhouse - Geisser و برای آنالیزهای بین گروهی از آزمونPost Hoc HSD Tukey)) استفاده شد.

یافته ها: تحقیق نشان داد تنها قطر کورونالی و اپیکالی پست تحت تاثیر بینابینی سه عامل گذشت زمان، ماده ضدعفونی و محیط نگهداری به طور معنی دار تغییر می کند (P<0.005). گذشت زمان تنها بر قطر کورونالی پست تاثیر معنی دار دارد (P<0.005). همچنین در این مطالعه تفاوت معنی داری تاثیر محیط نگهداری خشک و مرطوب بر ابعاد الگوی آکریلی دورالی مشاهده نگردید. در مورد مواد ضدعفونی کننده، گلوتارآلدئید باعث انقباض و هیپوکلریت سدیم باعث انبساط آکریل می شود که مکانیسم این پدیده مشخص نیست.

نتیجه گیری: در کل می توان گفت تغییرات خطی آکریل دورالی در فواصل زمانی از الگوی ثابتی پیروی نمی کند. لذا نمی توان ساعت خاصی را به عنوان بهترین زمان برای مرحله ریختگی الگوی آکریلی معرفی کرد. با توجه به تعدد متغیرهای مستقل مورد بررسی در این تحقیق، توصیه می شود به منظور نزدیک شدن به واقعیت های کلینیکی و دستیابی به شواهد بهتر با افزایش تعداد نمونه ها و عملگرها، تاثیر این متغیرهای مستقل (گذشت زمان، ماده ضدعفونی کننده و محیطهای نگهداری) تا پایان مراحل ریختگی و سمان کردن دنبال شده، ویژگیهای پراهمیت کلینیکی مانند انطباق و گیر مورد ارزیابی قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: Duralay، Post & Core، زمان، ماده ضدعفونی، محیط نگهدارنده، ثبات ابعادی
متن کامل [PDF 776 kb]   (1002 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahshid M, Varjavand Naseri N, Shoaei S. The effects of time elapse, desinfection solutions and preservation places on dimensions of Duralay acrylic pattern. J Dent Sch. 2005; 22 (4) :690-703
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-393-fa.html

مهشید مینو، ورجاوند ناصری نوشین، شعاعی شروان. بررسی تاثیر زمان، ماده ضدعفونی و محیطهای نگهداری بر ابعاد الگوی آکریلی دورالی. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1383; 22 (4) :690-703

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-393-fa.htmlدوره 22، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921