[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 347-354 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کلینیکی شیوع عفونت در 100 مورد جراحی دندان های عقل نهفته در بخش جراحی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی در سال 1379
دکتر مسعود یغمایی* 1، دکتر لیلی رجبی، سید امیرسعید یاوری
چکیده:   (7082 مشاهده)

سابقه و هدف: دندانهای عقل نهفته، قبل و بعد از جراحی افکار بسیاری از متخصصین و دندانپزشکان را به خود معطوف داشته اند. در جراحی دندانهای عقل نهفته، به وجود آمدن عوارض پس از جراحی مانند عفونت و خونریزی از مشکلاتی هستند که ممکن است همراه با خارج کردن این دندانها بوجود آیند. این مطالعه با هدف بررسی عارضه عفونت پس از جراحی در 100 بیمار (100 بیمار عقل نهفته) مراجعه کننده به بخش جراحی دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در سال 1379 انجام گرفته است.

مواد و روشها: این تحقیق به صورت مطالعه اپیدمیولوژیک توصیفی و تکمیل پرسشنامه پس از مشاهده انجام شده است. تحقیق بر روی 100 بیمار مراجعه کننده به بخش جراحی دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی که از جهت جسمانی در سلامت کامل بودند انجام شده است. نمونه ها در این مطالعه در دسترس بودند و در پایان هفته اول و دوم و در صورت لزوم هفته چهارم پس از جراحی مورد ارزیابی قرار می گرفتند و علائم موجود ثبت می گردید. در ضمن بیمارانی که مشکوک به علائم عفونت بودند تحت پیگیری های منظم طی 24 ساعت بعدی قرار گرفتند. در نهایت آخرین پیگیری نیز جهت بررسی عفونت زیرپریوستی پس از یک ماه انجام شد. لازم به ذکر است که در جراحی هایی که از میکروموتور استفاده می شد بنا به صلاحدید جراح آنتی بیوتیک تجویز می گردید. آنالیزهای آماری شامل آنالیز توصیفی و تحلیلی بودند. آنالیزهای تحلیلی در مورد متغیرهای کمی شامل آنالیزT Test، one way و در مورد متغیرهای کیفی شامل آنالیز chi square بوده است. همچنین نتیجه آنالیز P value نشان می دهد که چنانچه این عدد کوچکتر یا مساوی 0.05 باشد، از نظر آماری معنی دار خواهد بود.

یافته ها: نتیجه این مطالعه به این صورت بود که 6 درصد از بیماران علائم واضح کلینیکی عفونت را دارا بودند و 94 درصد از بیماران در این پیگیری ها سیر معمول بهبودی را طی کردند. میزان عفونت در فک پایین بیشتر از فک بالا بود، همچنین در جراحی بافت سخت مخصوصا در صورت استفاده از میکروموتور احتمال ایجاد عفونت بیشتر بوده است. در عین حال فلپ از نوع مثلثی بیشتر از فلپ پاکتی باعث عفونت شد.

نتیجه گیری: در نهایت نتایج زیر از این مطالعه حاصل گردیدند:1. در دندانهای عقل با وضعیت مشکل تر از جمله نهفتگی Cl III یا نهفتگی با عمق کلاس C دقت عمل بالاتری لازم است.2. فلپ پاکتی از جهت ایجاد عفونت بهتر از فلپ مثلثی است.3. در صورت استفاده از میکروموتور باید اصول آسپسی و کنترل عفونت رعایت گردد.4. در این تحقیق بین بروز عفونت پس از جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک ارتباط معنی داری مشاهده نشده است.

واژه‌های کلیدی: عفونت زخم، جراحی دندانهای عقل نهفته
متن کامل [PDF 288 kb]   (4736 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yaghmaee M, Rajabi L, Yavari S A S. Clinical assessment of the post operation wound infection incidence in 100 impacted third molars at OMFs Dep. School of Shahid Beheshti during 2000. J Dent Sch. 2004; 22 (2) :347-354
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-316-fa.html

یغمایی مسعود، رجبی لیلی، یاوری سید امیرسعید. بررسی کلینیکی شیوع عفونت در 100 مورد جراحی دندان های عقل نهفته در بخش جراحی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی در سال 1379. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1383; 22 (2) :347-354

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-316-fa.htmlدوره 22، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855