[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 1 - ( بهار 1387 ) ::
جلد 26 شماره 1 صفحات 27-31 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان ریزنشت در ترمیم های کلاس V با استفاده از وارنیش و عامل چسبنده عاجی Excite و آمالگام های مختلف به صورت invitro
دکتر ملوک ترابی، دکتر علی اسکندری‌زاده*1
چکیده:   (7414 مشاهده)

سابقه و هدف: ریزنشت مشکل مهمی در ترمیم های آمالگامی است و می تواند به تغییر رنگ دندان، تحریک پالپ، حساسیت بعد از ترمیم و عود پوسیدگی منجر شود. هدف از انجام این مطالعه بررسی و مقایسه میزان ریزنشت در سه نوع آمالگام (Cinalux، Dentam و SS White در حفرات کلاس V هنگام استفاده از یک نوع عامل باندینگ عاجی (Excite) و وارنیش (Copalite) بود.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، آزمایشگاهی، 78 دندان سالم پرمولر انسان انتخاب و در سطح فاسیال آنها حفرات کلاس V به ابعاد 2×2×3 میلی متر ایجاد شد. سپس دندان ها به 5 گروه (یک گروه 18 تایی شامل دو گروه 9 تایی کنترل مثبت و کنترل منفی و 3 گروه 20 تایی) تقسیم شدند. هر گروه 20 تایی به دو گروه 10 تایی تقسیم شد که یک گروه با عامل باندینگ عاجی و یک نوع آمالگام و گروه دوم با وارنیش و همان آمالگام تقسیم شدند. سپس دندان ها به مدت 105 ثانیه و برای 7000 دور در دمای بین 4±2oC و 54±4oC ترموسایکل شدند. دندان ها در متیلن بلو 2% قرار گرفته، توسط دیسک الماسی برش داده شده و میزان نفوذ رنگ در زیر استریومیکروسکوپ با بزرگنمایی 40 مورد بررسی قرار گرفت. از آزمون های Kruskall-wallis و Mann-whitney برای تجزیه و تحلیل داده استفاده شد.

یافته ها: میانگین ریزنشت هنگام استفاده از وارنیش در تمامی انواع آمالگام بیشتر از Excite بود. آزمون آماری تفاوت معنی داری بین ریزنشت هنگام استفاده از وارنیش و انواع آمالگام نشان نداد. بین استفاده از عامل باندینگ عاجی Excite و انواع آمالگام تفاوت آماری معنی دار مشاهده شد (P<0.05). کمترین میزان ریزنشت در هنگام استفاده از Excite در آمالگام Dentam دیده شد.

نتیجه گیری: طبق یافته های حاصل از این مطالعه میزان ریزنشت هنگام استفاده از عامل باندینگ عاجی کمتر از وارنیش بوده، نوع آمالگام مصرفی نیز در میزان ریزنشت موثر می باشد.

واژه‌های کلیدی: ریزنشت، وارنیش، آمالگام
متن کامل [PDF 194 kb]   (1105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Torabi M, Eskandarizade A. Microleakage in class V amalgam restorations lined with and without varnish and dentin bonding agents using different amalgams: An in vitro study . J Dent Sch. 2008; 26 (1) :27-31
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-287-fa.html

ترابی ملوک، اسکندری‌زاده علی. میزان ریزنشت در ترمیم های کلاس V با استفاده از وارنیش و عامل چسبنده عاجی Excite و آمالگام های مختلف به صورت invitro. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1387; 26 (1) :27-31

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-287-fa.htmlدوره 26، شماره 1 - ( بهار 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3961