:: دوره 30، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) ::
جلد 30 شماره 2 صفحات 113-130 برگشت به فهرست نسخه ها
داربست‌های مورد استفاده در مهندسی استخوان فک وصورت وجمجمه بواسطه سلول‌های بنیادی: مرورنظام‌مند
دکتر فهیمه سادات طباطبایی، سعیدرضا معتمدیان، فرشاد قلی‌پور، کیخسرو خسرویانی، نويسنده مسئول: دکتر آرش خجسته
گروه جراحی دهان و فک و صورت ، arashkhojasteh@gmail.com
چکیده:   (7023 مشاهده)

سابقه و هدف: ایدۀ مهندسی بافت، امیدهای فراوانی را برای بازسازی ضایعات استخوانی فراهم نموده است. به منظور مهندسی استخوان، سلول‌های بنیادی، تحت شرایط کنترل شدۀ تحریک با فاکتورهای رشد، بر روی داربست‌های مناسب، کشت داده می‌شوند. داربست یا اسکافولد، ماتریس موقتی برای رشد استخوان است که محیطی اختصاصی را برای تکامل بافت، فراهم می‌کند و باعث تسهیل چسبندگی، رشد و تمایز سلول‌ها می‌شود. تاکنون، انواع مختلفی از داربست‌های سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی مهندسی بافت استخوان، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هدف از این مطالعه، مروری است بر مطالعات ده سالۀ اخیر، در زمینۀ مهندسی استخوان فک و صورت با تمرکز بر داربست‌های مورد استفاده در این مطالعات. 

 مواد و روشها: در مرور نظام‌مند حاضر از کلمات کلیدی Craniomaxillofacial tissue engineering، bone regeneration، scaffold،oral surgery،stem cell+scaffold ، allograft و xenograft در مدلاین استفاده شد. مطالعاتی که ترمیم ضایعات استخوانی ناحیه فک و صورت وجمجمه در مدل انسانی یا حیوانی توسط داربست به همراه سلول‌های بنیادی را مورد بررسی قرار داده بوذند، در این مطالعه وارد شدند.

یافته‌ها: 64 مقاله مورد بررسی کیفی قرار گرفتند.

نتیجه‌گیری: بر اساس این مطالعۀ مروری می‌توان نتیجه‌گیری نمود که هر چند، هنوز هم گرافت استخوان اتوژن، درمان مطلوب برای نقایص استخوانی به شمار می‌آید، اما با پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینۀ طراحی داربست‌ها با استفاده از ،Rapid Prototyping (RP)، امیدها برای طراحی داربست‌های مناسب مهندسی بافت استخوان فک، در آینده‌ای نه چندان دور، افزایش یافته است.

واژه‌های کلیدی: مهندسی بافت، بازسازی استخوان، داربست، سلول‌های بنیادی، کرانیوماگزیلوفاسیال، جراحی دهان، آلوگرافت.
متن کامل [PDF 342 kb]   (3853 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۵/۷


XML     Printدوره 30، شماره 2 - ( تابستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها