[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 28، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) ::
جلد 28 شماره 4 صفحات 214-218 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر پاک‌سازی سیستم روتاری هیرو با تیپر 4% و 6% در حذف انتروکوک فکالیس از کانال ریشه
دکتر علی کنگرلو، دکتر مهسا اسکندری‌نژاد ، دکتر زهره آهنگری
چکیده:   (8941 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به نفوذ عمیق باکتری‌ها بخصوص انتروکوک فکالیس درون توبول‌های عاجی در بیماری‌های پالپی، تفاوت در میزان تیپرینگ آماده‌سازی فضای کانال حین درمان اندو، منجر به تفاوت در برداشت میزان عاج از دیواره کانال ریشه می‌شود. در نتیجه احتمالاً کانال های آماده‌سازی شده با تیپرهای بیشتر نسبت به کانال های اینسترومنت شده با تیپر کمتر، محتوای میکروبی کمتری خواهند داشت. از طرفی با توجه به شیوع بالای شکستگی ریشه در دندان‌های با تیپرینگ بیشتر، هدف از این مطالعه بررسی تیپرهای مختلف فایل روتاری هیرو (4% در مقابل 6%) در میزان پاکسازی کانال ریشه می باشد که آیا تیپرینگ بیشتر فضای کانال که بالطبع باعث تضعیف ریشه خواهد شد، باکتری بیشتری را نیز حذف می‌کند.

مواد و روشها: در این مطالعه نیمه تجربی-آزمایشگاهی، 60 دندان تک ریشه تک کانال انسانی به دو گروه مساوی مورد آزمایش 27 عددی و یک گروه کنترل 6 عددی تقسیم شدند و تعداد 10 دندان تک ریشه دیگر برای صحت تایید مراحل آلوده‌سازی (5 نمونه کنترل مثبت و 5 نمونه کنترل منفی) انتخاب شدند. تمام دندان‌ها پیش از اتوکلاو با فایل شماره 20 و گیتس گلیدن شماره 2 و 3 به صورت اولیه آماده سازی شدند. آلوده‌سازی با انتروکوک فکالیس بعد از استریلیزاسیون صورت گرفت. میزان آلودگی باقیمانده در نمونه های عاجی تهیه شده از کانال ریشه‌ها براساس نوع سیستم فایل روتاری استفاده شده (هیرو با تیپر 4% و تیپر 6%) با سایز آپیکالی برابر (30#)، بعد از 24 ساعت کشت در محیط اختصاصی بایل اسکولین بررسی گردید.

یافته ها: در گروه روتاری هیرو با تیپر 4% (2) نمونه و در گروه روتاری هیرو با تیپر 6%، (6) نمونه پاکسازی کامل را نشان دادند که با استفاده از آزمون ناپارامتری Mann-Whitney تفاوت معنی داری بین گروه‌های مورد آزمایش با تیپرینگ مختلف مشاهده نشد (05/0P>).

نتیجه‌گیری: از لحاظ حذف انتروکوک فکالیس از کانال ریشه سیستم روتاری هیرو با تیپر 6% با سیستم روتاری هیرو با تیپر 4% با سایز آپیکال یکسان به یک میزان موثرند. در نتیجه، گشادسازی بیشتر فضای کانال باعث پاکسازی بهتر آن نمی شود.

واژه‌های کلیدی: باکتری انتروکوک فکالیس، فایل‌های روتاری اندودنتیک، آماده‌سازی فضای کانال
متن کامل [PDF 160 kb]   (1568 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۹/۹/۲۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kangarloo A, Eskandari Nejad M, Ahangari Z. The effectiveness of Hero (taper 4% & 6%) instrumentation techniques on the elimination of Enterococcus faecalis from root canal. J Dent Sch. 2011; 28 (4) :214-218
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-847-fa.html

کنگرلو علی، اسکندری‌نژاد مهسا، آهنگری زهره. بررسی اثر پاک‌سازی سیستم روتاری هیرو با تیپر 4% و 6% در حذف انتروکوک فکالیس از کانال ریشه. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1389; 28 (4) :214-218

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-847-fa.htmlدوره 28، شماره 4 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3767