[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1382 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 134-142 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی برخی معیارهای مشترک در لبخندهای زیبا در دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال تحصیلی 80-1379
دكتر مینو مهشید* 1، دكتر علیرضا خوشوقتی، ناصر ولایی
چکیده:   (9686 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به اهمیت بازسازی و جایگزینی دندانهای قدامی در درمان های پروستودنتیک و نقش لبخند به عنوان بهترین معیار عملی برای ارزیابی زیبایی این دندانها و روابطشان با سایر اجزا صورتی و نظر به اینکه اطلاعات علمی در زمینه معیارهای لبخند زیبا در کتابهای مرجع دارای کاستی‌ها یا تناقضاتی می‌باشد و به علاوه وضعیت این معیارها در زنان و مردان نامشخص است، این تحقیق به منظور بررسی معیارهای مشترک لبخندهای زیبا به تفکیک جنس بر روی دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی در سال تحصیلی 80-79 انجام گرفت.

مواد و روشها: تحقیق به روش توصیفی بر روی 157 نفر (75 دختر و 82 پسر) در فاصله سنی 18 تا 30 سال نفر با نمونه گیری مستمر انجام گرفت. دانشجویانی که در شرایط طبیعی هنگام لبخند از نظر تحقیق و خودشان فاقد تنش بینایی (Visual tension) بودند به عنوان افراد دارای لبخند زیبا انتخاب شدند و معیارهای مورد نیاز مانند Lip line، Smile line، انحنای لب بالا، دندانهای نمایان به هنگام لبخند، فضای منفی Negative space و Gradation از طریق معاینه کلینیکی دقیق و مکرر در حالت Posed smile بر روی آنان مورد بررسی و بر روی عکسهای تهیه شده از لبخند این افراد مورد ارزیابی و قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: یافته‌های تحقیق نشان داد که در افراد دارای لبخند زیبا،Smile line به حالت Convex در 8/96% افراد و Gradation به صورت دو طرفه در 3/87% موارد وجود داشت. انحنای لب بالا به هنگام لبخند به صورت Upward،(55.4%) و فضای منفی دو طرفه در 1/54% افراد دیده شد. در ارزیابی معیارهای لبخند زیبا به تفکیک جنس تنها وضعیت شاخصهای (Lipe line)، P<0.005 و تعداد دندانهای نمایان از روبرو (P<0.005) تفاوت آماری معنی‌دار نشان داد.

نتیجه‌گیری: با توجه به نکات مشترک و دامنه تنوع طبیعی میان معیارهای لبخند زیبا در افراد مختلف و در دو جنس پیشنهاد می‌ِشود که معیارهای مشترک لبخند‌های زیبا در تحقیقات بعدی با مقایسه لبخندهای زیبا و نازیبا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و در هر فرد قبل از آغاز درمانهای پروستودنتیک مورد ارزیابی قرار داده شود.

واژه‌های کلیدی: لبخند زیبا، معیارهای مشترک، تنش بینایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahshid M, Khoshvaghti A, Valaei N. Evaluation of smile critena among a group of dental students of Shahid Beheshti University, 2000-2001. J Dent Sch. 2003; 21 (1) :134-142
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-731-fa.html

مهشید مینو، خوشوقتی علیرضا، ولایی ناصر. بررسی برخی معیارهای مشترک در لبخندهای زیبا در دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال تحصیلی 80-1379. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1382; 21 (1) :134-142

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-731-fa.htmlدوره 21، شماره 1 - ( بهار 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855