[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1382 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 126-133 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه پریودنتیت و بیماری های ایستمیک قلبی - عروقی
دكتر حمید مقدس* ، دكتر امین معتمدی
استاد
چکیده:   (6279 مشاهده)

سابقه و هدف: اخیرا رابطه‌ای میان عفونت‌های پریودنتال و سایر عفونتها با بیماریها کرونروی قلب/ آترواسکروز در تحقیقات Cross-Sectional و Longitudinal مشاهده شده است. این مقاله ابتدا اطلاعات موجود درباره رابطه میان بیماریهای دهان (خصوصا پریودنتیت) و آترواسکلروز بیماری کرونری قلب را ارزیابی می‌کند. هدف این مطالعه بررسی رابطه میان پریودنتیت و بیماری کرونری قلب و آترواسکلروز کرونری است.

مواد و روشها: به همین منظور یک تحقیق Cross-Sectional بر روی 76 نفر (52 مرد، 24 زن، متوسط سن: 51 سال) که برای انجام آنژیوگرافی کرونری تشخیصی ارجاع شده بودند، انجام شد. جهت بررسی نسبت نمونه‌ها از آزمون X2 استفاده شده است. رابطه میان بیماری آترواسکلروز عروق کرونری با Attachment loss، تعداد دندانها و ریسک فاکتورهای کلاسیک بیماری قلبی (کلسترول، تری گلیسرید، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، مصرف سیگار، دیابت ملیتوس،Body Mass Index و وضعیت تاهل) با استفاده از نرم افزار SPSS بررسی شد. وجود و یا فقدان بیماری عروق کرونری به صورت یک متغیر Dichotomous در نظر گرفته شد که افراد سالم و دچار بیماری یک رگ در یک گروه و افراد دارای بیماری دو رگ و سه رگ در گروه دیگر قرار گرفتند.

یافته‌ها: در بررسی نمونه‌های این مطالعه که حجم نسبتا محدودی دارند، با استفاده از آزمون X2 میان بیماری کرونری قلب با سن، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مصرف سیگار رابطه‌ای یافت نشد. همچنین رابطه‌ای میان شدت آتروماتوز عروق کرونری با سن، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و Body Mass Index یافت نشد. در آنالیز Multiple logistic regression، به ازای هر میلیمتر افزایش Attachment loss خطر ابتلا بیماری کرونری قلب با Odds ratio=2.18 افزایش می‌یابد. همچنین افراد دارای Attachment loss بیشتر از 4 میلیمتر دارای Odds ratio=11.7 شانس برای ابتلا به بیماری کرونری قلب می‌باشند و این افراد با Odds ratio=13.14 در خطر بیشتر ابتلا به بیماری دو رگ و یا سه رگ عروق کرونری قرار دارند. افرادی که کمتر از ده دندان داشتند با Odds ratio=3.77 در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کرونری قلب بودند و این افراد با Odds ratio=4.40 خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری دو رگ و یا سه رگ عروق کرونری دارند. در آنالیز Multiple logistic regression دیابت با Odds ratio=4.87 و Body Mass Index با Odds ratio=1.21 با بروز بیماری کرونری قلب رابطه داشتند.

نتیجه‌گیری: این مشاهدات رابطه ای میان شدت پریودنتیت و شیوع بیماری قلب و شدت پریودنتیت و آتروماتوز عروق کرونری را نشان داد و از این نظر که عفونتها پریودنتال در پاتوژنز آترواسکروز نقش دارند، حمایت می‌کند.

واژه‌های کلیدی: پریودنتیت، بیماری کرونری قلب، اترواسکلروز
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moghaddas H, Motamedi A. Relationship between periodontitis and ischemic heart disease. J Dent Sch. 2003; 21 (1) :126-133
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-730-fa.html

مقدس حمید، معتمدی امین. رابطه پریودنتیت و بیماری های ایستمیک قلبی - عروقی. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1382; 21 (1) :126-133

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-730-fa.htmlدوره 21، شماره 1 - ( بهار 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3701