[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 375-381 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه میان مصرف سیگار و غلظت IL-1β در مایع شیار لثه افراد مبتلا به پریودنتیت مزمن□
دکتر زهره طبیب‌زاده*1، دکتر مریم رعایایی اردکانی، دکتر مهری غفوریان بروجردنیا، دکتر علیرضا اکبرزاده باغبان
1- ، ztabib@dent.sbmu.ac.ir
چکیده:   (5848 مشاهده)

سابقه و هدف: سیگار یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتورها در پاتوژنز و پیشرفت بیماری‌های پریودنتال می‌باشد که می‌تواند در پروسه‌های التهابی توسط تاثیر بر سیتوکین‌های پیش‌التهابی مداخله ایجاد کند. IL-1β یک سیتوکین پیش‌التهابی قوی است که در لثه موجود بوده، با پریودنتیت رابطه دارد و در حقیقت مولکول کلیدی در پاتوژنز پریودنتیت است. هدف از انجام این تحقیق تعیین رابطه میان مصرف سیگار و غلطت IL-1β در مایع شیار لثه افراد مبتلا به پریودنتیت مزمن متوسط تا پیشرفته بود.

مواد و روشها: در مطالعه تحلیلی و مورد شاهدی حاضر، شصت نفر به دو گروه سیگاری و غیرسیگاری تقسیم شدند. افراد هر دو گروه سیگاری و غیرسیگاری از نظر شاخص‌های کلینیکی و همچنین سن و جنس با یکدیگر مشابه بودند. همه این افراد در دهان خود حداقل یک ناحیه مبتلا به پریودنتیت مزمن متوسط تا شدید و یک ناحیه سالم (از نظر کلینیکی) داشتند. از دهان هر فرد یک نمونه مایع شیار لثه (GCF) از ناحیه سالم و یک نمونهGCF از ناحیه بیمار توسط periopaper strip جمع‌آوری شد. غلظت IL-1β در تمامی 120 نمونه GCF توسط کیت‌های ELISA که برای این سیتوکین اختصاصی بودند، تعیین شد. داده‌های به دست آمده با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 13 و آزمون‌های t، مشاهدات زوجی، chi-square و Mann-whitney مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: میانگین غلظت IL-1β در نواحی سالم افراد سیگاری به صورت معنی‌داری بیشتر از غیرسیگاری‌ها به دست آمد(01/0p<)، ولی این تفاوت در نواحی بیمار معنی‌دار نبود. همچنین در مقایسه میانگین غلظت IL-1β در دو گروه سیگاری و غیرسیگاری، به طور کلی، تفاوت معنی‌داری بین دو گروه مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: در مطالعه حاضر، به طور کلی، رابطه‌ای بین مصرف سیگار و غلظت IL-1β در میان افراد سیگاری و غیرسیگاری مشاهده نشد، ولی در بررسی نواحی سالم، به طور جداگانه، این ارتباط معنی‌دار بود که این موضوع به بررسی بیشتری نیاز دارد.

واژه‌های کلیدی: : اینترلوکین-1 بتا، سیگار، بیماری پریودنتال
متن کامل [PDF 263 kb]   (881 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tabibzadeh Z, Roayaee Ardekani M, Ghaforian Brojerdnia M, Akbarzadeh Bagheban A. Relationships between smoking & IL-1β concentrations in chronic periodontal patients. J Dent Sch. 2009; 26 (4) :375-381
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-403-fa.html

طبیب‌زاده زهره، رعایایی اردکانی مریم، غفوریان بروجردنیا مهری، اکبرزاده باغبان علیرضا. رابطه میان مصرف سیگار و غلظت IL-1β در مایع شیار لثه افراد مبتلا به پریودنتیت مزمن□. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1387; 26 (4) :375-381

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-403-fa.htmlدوره 26، شماره 4 - ( زمستان 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991