[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1384 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 562-568 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر سمیت سلولی Root-MTA, MTA و Portland Cement بر روی سلول های منونوکلئرخون محیطی انسان
دکتر قاسم حسین جواهری* ، دکتر حسن عابدی، دکتر ماندانا ستاری، سعید خلیلی
دانشيار ، drjavaheri@sbmu.ac.ir
چکیده:   (7770 مشاهده)

سابقه و هدف: (Mineral Trioxide Aggregate (MTA امروزه در جراحی های پری رادیکولر و درمان موارد پیچیده اندودنتیک از جمله پرفوراسیون ها نقش حیاتی بازی می کند. سمان پرتلند نیز به عنوان ماده ای که از نظر ساختمانی، میکروسکوپی و ماکروسکوپی مشابه MTA می باشد مطرح است. از طرفی اخیرا در ایران ماده ای به نام Root - MTA ساخته شده است که بنا به ادعای سازندگانش تمام خصوصیات MTA را دارا می باشد. هدف از این تحقیق مقایسه سمیت سلولی سه ماده فوق بر سلولهای منونوکلئر خون محیطی انسان است.

مواد و روش ها: روش تحقیق تجربی و تکنیک اجرای آن مشتمل بر معاینه بیمار، پرسش از بیمار، مشاهده نتایج و تکمیل فرم اطلاعاتی بود. برای انجام این منظور سه ماده مورد مطالعه پس از مخلوط کردن، طبق دستور کارخانه سازنده در داخل لوله های هماتوکریت که به طول 5 mm برش زده شده بودند قرار داده شدند. پس از گذشت بیست و چهار ساعت آنها در محیطهای کشت حاوی سلولهای منونوکلئر خون محیطی انسان قرار گرفتند. از لوله های هماتوکریت خالی به عنوان گروه کنترل استفاده شد. این پلیت های کشت در دمای 37 درجه سانتیگراد و رطوبت 100% انکوبه شدند. پس از گذشت بیست و چهار ساعت، اثر سمیت سلولی این مواد بر سلولهای منونوکلئر مورد مقایسه قرار گرفت. برای مقایسه های آماری از آزمون Kruskal-Wallis استفاده شد.

یافته ها: در مورد اثرات سمیت سلولی این مواد بر سلولهای منونوکلئر خون محیطی انسان پس از گذشت بیست و چهار ساعت آنالیز آماری نشان داد که اختلاف آماری معنی داری وجود دارد (P=0.025) بیشترین سمیت سلولی به RooT - MTA و کمترین میزان به MTA مربوط بود. با مقایسه دو به دو گروه ها مشخص گردید که بین گروه ROOT- MTA و MTA از نظر سمیت سلولی اختلاف آماری معنی داری می باشد (P=0.033) در حالی که این اختلاف بین گروه MTA و سمان پرتلند معنی دار نمی باشد. (P=0.599).

نتیجه گیری: از مشاهدات می توان نتیجه گرفت که MTA و سیمان پرتلند از نظر اثر سمیت سلولی مشابه می باشند در حالی که Root- MTA سمیت سلولی بالایی داشت. با توجه به نتایج حاصل می توان سیمان پرتلند را جهت جایگزینی MTA وارد مراحل تحقیقاتی دیگر نمود.

واژه‌های کلیدی: سمیت سلولی، MTA، سیمان پرتلند
متن کامل [PDF 246 kb]   (1477 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hossein Javaheri G, Abedi H, Sattari M, Khalili S. Comparison of the cytotoxic Effect of MTA, Root – MTA and Portland Cement on human peripheral blood mononuclear cells . J Dent Sch. 2006; 23 (4) :562-568
URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-30-fa.html

حسین جواهری قاسم، عابدی حسن، ستاری ماندانا، خلیلی سعید. مقایسه اثر سمیت سلولی Root-MTA, MTA و Portland Cement بر روی سلول های منونوکلئرخون محیطی انسان. مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. 1384; 23 (4) :562-568

URL: http://jds.sbmu.ac.ir/article-1-30-fa.htmlدوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی Shahid Beheshti University Dental Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3755